Fundusze Europejskie pomagają w skutecznej gazyfikacji
W latach 2017-2023 Polska Spółka Gazownictwa zrealizowała w województwie podlaskim dwie inwestycje gazyfikacyjne o ogromnym znaczeniu dla rozwoju regionu, poprawy stanu środowiska oraz warunków życia mieszkańców. Obie uzyskały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Celem pierwszej z nich, zrealizowanej na terenie Aglomeracji Białostockiej, było zwiększenie stopnia dostępu do sieci gazowej i możliwość gazyfikacji nowych obszarów. Założeniem drugiej – doprowadzenie gazu do Bielska Podlaskiego, jednego z najistotniejszych centrów gospodarczych regionu.
Inwestycja "Budowa sieci gazowej na terenie Aglomeracji Białostockiej" została zrealizowana na obszarze województwa podlaskiego, powiatu białostockiego, w gminach: Wasilków, Juchnowiec Kościelny, Choroszcz, Zabłudów, Supraśl oraz na terenie miast Białystok
i Choroszcz. Z uwagi na podziały administracyjne, a także kwestie techniczne i organizacyjne, podzielona została ona na 6 zadań. Łącznie w ramach inwestycji wybudowanych zostało ponad 42 km sieci gazowej średniego ciśnienia, co bezpośrednio wpłynęło na zwiększenie stopnia dostępu do sieci gazowej i techniczne zdolności transportu gazu. Realizacja inwestycji pozwoliła na przeprowadzenie gazyfikacji południowych osiedli Białegostoku oraz gmin powiatu białostockiego – Wasilkowa, Juchnowca Kościelnego, Choroszczy, Zabłudowa, Supraśla. W przyszłości możliwa będzie także dalsza gazyfikacja tej części województwa podlaskiego.
Wartość inwestycji zrealizowanej w Aglomeracji Białostockiej przekroczyła 10 milionów złotych, z czego 3,25 miliona złotych stanowiła dotacja UE. Sieć gazowa pozwoliła zastąpić nieekologicznie rozwiązania w zakresie zaopatrywania gospodarstw domowych w energię oraz wpłynęła na stworzenie lepszych warunków rozwoju Polski północno-wschodniej, w tym przede wszystkim województwa podlaskiego, Białegostoku oraz powiatu białostockiego.
Bielsk Podlaski, miasto o bogatej historii i kulturowym bogactwie, osiągnęło kolejny kamień milowy w swoim rozwoju dzięki realizacji inwestycji "Gazyfikacja miasta Bielsk Podlaski". Ten ważny projekt, wspierany ze środków unijnych, jest doskonałym przykładem efektywnego wykorzystania wsparcia UE w celu realizacji infrastruktury miejskiej i poprawy jakości życia mieszkańców. Polska Spółka Gazownictwa przeznaczyła na inwestycję ponad 21 milionów złotych, a wsparcie w postaci dotacji UE wyniosło ponad 5,7 miliona złotych. Realizacja projektu bez wsparcia ze środków UE nie byłaby możliwa. W ramach projektu powstało ponad 25 km gazociągów oraz dwie stacje gazowe, których zadaniem jest zapewnienie technicznych parametrów dostaw gazu. W pierwszej fazie prac wybudowano gazociąg podwyższonego średniego ciśnienia o długości 15,87 km relacji Wyszki – Bielsk Podlaski oraz dwie stacje gazowe: w miejscowości Wyszki oraz w Bielsku Podlaskim. Następnie zrealizowano zadanie polegające na budowie sieci rozdzielczej gazu na terenie Bielska Podlaskiego o długości ponad 9,3 km.
Efekty obu projektów zrealizowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa w województwie podlaskim wpisują się w główne cele unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zastąpienie przestarzałych źródeł energii gazem ziemnym nie tylko obniża koszty ogrzewania, ale przede wszystkim znacznie redukuje emisję szkodliwych substancji, co przyczynia się do walki ze zmianami klimatu i jest nieocenione w długoterminowej perspektywie ochrony środowiska. Poprawa jakości powietrza ma natomiast bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Gazyfikacja to także impuls dla rozwoju gospodarczego regionu. Zapewnienie infrastruktury energetycznej przyciąga inwestorów, tworzy nowe miejsca pracy i otwiera drzwi dla dalszych inwestycji. Obie inwestycje przyczyniły się też do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, co w kontekście wydarzeń ostatnich lat – wojna w Ukrainie, pandemia – nabiera szczególnego znaczenia.
Polska Spółka Gazownictwa jest największym beneficjentem środków unijnych w segmencie dystrybucji gazu, a pozyskiwanie unijnego dofinansowania traktuje, jako wyzwanie strategiczne, umożliwiające wdrażanie projektów, których realizacja bez wsparcia w postaci dotacji nie byłaby możliwa. Za wypłatę dotacji i nadzór nad realizacją projektów infrastruktury gazowej odpowiada Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy z Krakowa. Współpraca Spółki i Instytutu w celu realizacji opisanych wyżej inwestycji, to doskonały przykład na to, jak fundusze unijne mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i społecznego na poziomie lokalnym. Projekty "Budowa sieci gazowej na terenie Aglomeracji Białostockiej" oraz "Gazyfikacja miasta Bielsk Podlaski" to wyjątkowe przykłady, jak wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko może być skutecznie wykorzystane do przynoszenia realnych korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców. To też zachęta dla innych miast i regionów do współpracy z Polską Spółką Gazownictwa przy realizacji inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych, które przyczynią się do budowania zrównoważonej przyszłości Polski.
Autorzy: Adrian Tyszkiewicz, Marek Zdanowicz, Michał Szpila, Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.